Aslan Saldırısında Nasıl Hayatta Kalınır?
Aslan, Asya ve Avrupa kıtasında yaşamaktadır. Yarı çöl ve savanda yaşanan aslanlar, oldukça hızlı koşmaları ile bilinir.
17 Nisan 2022 Pazar 20:46

Son derece güçlü olan aslanlar, etçil hayvanlardır. Aslanlar panthera cinsine ait olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca aslan, leopar, jaguar ve kar leoparı ile benzer özellikleri taşır. Aslanın dış görünüşlerinin temsilcisi olan yeleler, yalnızca erkek aslanlarda bulunur.

Aslanlar genellikle kahverengi ve sarının tonlarında tüylere sahiptirler. Ayrıcalıklı olarak beyaz ve beyazın tonlarında olan aslan grupları da bulunur. Güçlü pençelere ve dişlere sahiptirler. Aslan türleri yapılarına göre farklılık gösterirler. Dünya da en bilinen türü ise Asya aslanlarıdır. Ayrıca Kuzeydoğu Kongo aslanı, Güney Afrika aslanı, KAP aslanı ve Sri lanka aslanı da bulunur.

Aslan İnsan Yer mi?

Yarı çöl ve savanda yaşanan aslanlar, oldukça hızlı koşabilirler. Son derece güçlü olan aslanlar, etçil hayvanlardır. Doğada bulunan büyük hayvanları avlarlar. Geyik, ceylan, gergedan ve domuz gibi hayvanları yiyebilir. Aslanlar günün 20 saatini dinlenerek geçirirler. Kalan saatlerde ise avlanırlar. Bir aslan ortalama günde 40 kiloya kadar et tüketebilir. Ancak bazı durumlarda ot da tüketir. Otçul değil, etçil bir hayvandır. Aslanlar insanları besin kaynağı olarak görürler. Aç bir aslan tarafından avlanabilirler. Aslanlar tehlikeli canlılardır. Dişleri ve pençeleri ile avını kolayca öldürülebilir.

Aslan Neden Saldırır?

Erkek aslanlar vahşi ortamda 10 ile 16 yıl arasında yaşayabilir. Ancak esaret altında 25 yıldan fazla yaşayabilirler. Aslan diğer kedilere kıyasla sosyaldir. Gün boyunca ağırlıklı olarak uyumayı ve dinlenmeyi tercih ederler. Avlanmak için geceyi ya da alacakaranlığı seçerler. Aslanlar içgüdüsel olarak vahşi canlılardır. Avlanmak, korunmak ya da çiftleşmek için yırtıcı olmaları gerekir. Avlarını ya da rakiplerini genellikle pençe ve dişlerini kullanarak etkisiz hale getiriler.

Aslan Saldırısında Nasıl Hayatta Kalınır?

Aslanın bulunduğu bölgelerden kaçınmak daha güvenlidir. Ancak aniden bir aslan ile karşılaşma durumda yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.
Bu adımlar;

  • İlk olarak aslanın çok güçlü koku alma yeteneği olduğu unutulmamalıdır.
  • Sakin kalınmaya çalışmalıdır. Aslan, ani hareketlerde kişileri tehlike olarak görür. Bu nedenle koşmak ya da kaçmak yerine sakince yardım istenmelidir.
  • Elbise, ceket veya paltonun cebine ellerinizi sokun ve büyük görünmeye çalışın.
  • Sakin ve yavaş biçimde geri geçilmeye çalışın. Eğer saldırsa karşı koyun ve yardım gelene kadar direnmeye çalışın.
  • Saldırı esnasında mümkün oldukça aslanın göz kafa ve ağız çevresine vurmaya çalışın.
  • Boyun bölgenizi koruyun. Çünkü yırtıcılar avlarını boyunlardan yakalayarak sürürler.