Karadul Örümceği Isırırsa Ne Olur?
Karadul Örümceği karanlık yerlerde yaşayan ve sekiz gözü olan bir örümcek türüdür. Karın bölgesinde tepeleri birleşik iki üçgene benzeyen bir işaret bulunur.
17 Nisan 2022 Pazar 21:19

Ortalama 10 ile 12 mm büyüklüktedir. Ağlarını tuzakları kurarak avlarlar. Dişi örümcek çiftleşmeden sonra erkek örümceği yer. Karadul örümceğinin zehri, bir insanı öldürebilecek kadar tehlikeli değildir. Ancak her yıl karadul ısırmasından ortalama 15 insan ölmektedir.

Zehirsiz Örümcek Isırığı

Alerjik reaksiyon göstermeyen durumlarda yarayı biraz sabun ve suyla temizleyin. Sonra kurulayın ve eczanelerde satılan antiseptik bir sprey ile dezenfekte edebilirisiniz. Örümcek zehrine karşı güçlü bir alerjik reaksiyon olması durumunda sağlık merkezine başvurun.

Karadul örümcek ısırıldıktan sonra;

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kas uyuşması
  • Kusma
  • Tüm vücutta hissedilen donuk ağrılar
  • Ateş
  • İshal
  • Anksiyete nöbetleri veya halüsinasyon
    gibi belirtiler varsa mutlaka en yakın acil sağlık kurulusuna başvurun.

Karadul Zehri Öldürür mü?

Karadul örümceğinin zehri, bir insanı öldürebilecek kadar tehlikeli değildir. Ancak bazı vakalar ölümle sonuçlanıyor. Karadul örümceği ısırdıktan sonra ilk 15 dakikaya kadar hiçbir şey hissetmezsiniz. Fakat ilerleyen zamanlarda zehir sinirleri ele geçirmeye başlar ve şiddetli kas spazmı yaşamaya başlarsınız. Bu spazmlar kalçada, sırtta ve omuzlarda bulunan kaslarda görülür.

Zehirden kurtulmaya çalışan vücut, terlemeyi artırır. Nefes almakta zorlanırsınız ve nabzınız yavaşlar. Sayıklama ve halüsinasyon görmeye başlayabilirsiniz. Acı ve ağrı hissi artar. Eğer karadul örümceğinin ısırdığı kişi hamile ise doğum sancıları yaşayabilir. Acı ve ağrıların artmasıyla birlikte ağrı kesici almak isteyebilirsiniz ancak karadul örümceğinin zehri akciğerleri etkiler ve eğer ağrı kesici alırsanız, ölümcül sonuçları olabilir.

Karadul Örümceği Isırırsa Ne Olur?

2013 yılında Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği’ne ki kayıtlara göre 1 yıl içinde yaklaşık 1.866 kişi karadul ısırması sonucunda hastaneye başvurmuştur. Bu 1.866 kişiden 14 tanesi ağır semptomlarla sonuçlanmıştır ve hiçbiri ölümcül değildir. Ancak, bu örümceğin ısırığı hayatı tehdit edici olabilir. Bir karadul örümcek ısırığı zehirli olabilir. Çocuklar, ileri yaştakiler ve alerjik hastalığı olanlar en çok risk altında olan gruptur. Ayrıca, hamilelik sırasında karadul örümcek ısırığına maruz kalmak kasılmalara ve doğumu başlatabilir.

Karadul örümcek ısırıldıktan sonra kişilerde baş ağrısı, mide bulantısı, kas uyuşması, kusma, tüm vücutta hissedilen donuk ağrılar, yüksek ateş, ishal, anksiyete nöbetleri veya halüsinasyon gibi belirtiler oluşabilir. Bu belirtiler varsa mutlaka en yakın acil sağlık kurulusuna başvurun.